مطالب سایت

درمان پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید

درمان تیروئید پرکار با داروی خانگی و طب سنتی

در این مقاله قصد داریم راهکار درمان پرکاری تیروئید با عرقیات و گیاهان دارویی بپردازیم.

تیروئید یک ارگان کوچک است که در بخش قدامی و قسمت فوقانی نای ، درست بالای ترقوه قرار دارد ؛ این یکی از غدد درون ریزی است که هورمون تولید می کند و بنابراین نقش مهمی در سلامت متابولیک، قلبی و عروقی و عاطفی ایفا می کند.

درمان تیروئید پرکار

عملکرد خوب آن کلیدی برای سلامتی کل ارگانیسم بدن است، نه تنها به این دلیل که ریتم بسیاری از فعالیت های حیاتی را کنترل می کند، بلکه به این دلیل که به نوبه خود باعث سنتز پروتئین، گردش خون و فرآیند اکسیژن می شود با این حال، در موارد خاص، باعث اختلالات التهابی و عدم تعادل هورمونی می شود که بعدها باعث اختلالاتی می شود که بر کیفیت زندگی تاثیر می گذارد.

درمان پرکاری تیروئید با عرقیات

هرچند که همیشه علائم واضح و آشکار ندارد، اما به مرور با تغییرات کم آن در بدن، موجب تشخیص می شود. خوشبختانه، برای اقدام پیشگیرانه، می توانیم به داروهای خاصی از ریشه های طبیعی دسترسی را پیدا کنیم که مواد مغذی آنها باعث تراز و تعادل هورمون های تیروئید می شوند.

علل پرکاری تیروئید چیست؟

            دلايل متعددي براي آن وجود دارد:

 1. همه تيروئيد ممكن است فعاليت بيش از حد داشته باشد و توليد هورمون زياد شود كه به اين شكل بيماري گريوز يا گواتر سمي منتشر گويند.
 2. يك يا چند توده يا گره در تيروئيد افزايش فعاليت پيدا مي‌كنند. اگر توده يك عدد باشد گره سمي خودكار ناميده مي‌شود. چندين توده گواتر سمي چند گره‌اي ناميده مي‌شود.
 3. غده تيروئيد ممكن است دچار التهاب شود كه تيروئيديت ناميده مي‌شود و باعث آزاد شدن هورمون تيروئيد ذخيره در تيروئيد و پركاري تيروئيد ‌شود كه براي چند هفته تا چند ماه طول مي‌كشد.
 4. بعضي افراد ممكن است بيش از حد مورد نياز هورمون تيروئيد مصرف كنند و در آن‌ها علايم پركاري ظاهر شود.
 5. بعضي داروها مانند آميودارون و محلول لوگول حاوي مقدار زيادي يد مي‌باشد كه تيروئيد جهت توليد هورمون از آن استفاده مي‌كند. مصرف اين نوع داروها در بعضي افراد با ايجاد پركاري همراه است.

علائم نقص عملکرد تیروئید:

علائم نقص عملکرد تیروئید در هر بیمار بستگی به نوع مشکلی دارد که درحال پیشرفت است:

 • کم کاری تیروئید
 • پرکاری تیروئید
 • گواتر
 • تیروئیدیت
 • گره در تیروئید
 • سرطان تیروئید

درمان پرکاری تیروئید با عرقیات

درمان خانگی پرکاری تیروئید

علایم و نشانه های پرکاری تیروئید 

 1. ضربان قلب 100-120 ضربه در هر دقيقه يا بيشتر.
 2. افزايش خفيف فشارخون
 3. تحريك‌پذير بودن
 4. افزايش تعريق
 5. ضعف عضلات به خصوص در ناحيه شانه, لگن و ران‌ها
 6. لرزش دست‌ها
 7. كاهش وزن علي‌رغم اشتهاي خوب
 8. ريزش مو
 9. جدا شدن ناخن از بستر
 10. تورم نوك انگشتان (چماقي شدن)
 11. كشيده شدن پلك بالا به سمت بالا
 12. تغيير در ضخامت پوست
 13. افزايش حركات دستگاه گوارش
 14. گواتر
 15. كاهش تعداد دفعات قاعدگي يا كاهش حجم خونريزي
 16. بزرگ شدن پستان در آقايان
 17. ضخيم شدن پوست در جلوي استخوان ساق پا
 18. چشم‌ها كه از حدقه بيرون زده است.

درمان پرکاری تیروئید با عرقیات

درمان پرکاری تیروئید با عرقیات

چه افرادی بیشتر دچار پرکاری تیروئید می‌شوند؟ 

زنان دو تا ۱۰ برابر بیشتر از مردان دچار پرکاری تیروئید می‌شوند. اگر موارد زیر در خصوص شما صدق می‌کند ریسک بروز پرکاری تیروئید در شما بالا خواهد بود.

 • اگر که سابقه خانوادگی بیماری تیروئید را دارید.
 • در صورتی که دچار بیماری‌هایی از قبیل آنمی ناشی از کمبود ویتامین ب ۱۲ هستید، دیابت نوع ۱ دارید یا دچار اختلالات هورمونی غدد فوق کلیوی هستید.
 • اگر که از مقادیر زیاد غذاهای حاوی ید از قبیل تخم کتان استفاده می‌کنید یا از داروهایی که حاوی ید هستند استفاده می‌نمایید، آمیودارون یک نوع داروی قلبی است
 • در صورتی که ۶۰ سال به بالا سن دارید و خانم هستید.
 • اگر که در شش ماه گذشته باردار بوده اید.

آیا پرکاری تیروئید در دوران بارداری مشکل ایجاد می‌کند؟

در دوران بارداری معمولا سطح هورمون‌های تیروئید کمی بالا است که مشکلی را ایجاد نخواهد کرد ولی در صورتی که پرکاری تیروئید شدید باشد و درمان نشود بر روی سلامت مادر و جنین تاثیر خواهد گذاشت. اگر شما دچار پرکاری غده تیروئید هستید باید قبل از اقدام به بارداری بیماری شما کاملا کنترل شده باشد.

راهکارهای درمانی

درمان عسل و گردو برای پرکاری تیروئید:

مخلوط عسل و آجیل یک درمان دارویی قدیمی است که به عنوان مکملی برای تحریک تعادل هورمون های تیروئید استفاده می شود ؛ مصرف منظم آن، برای یک اقدام پیشگیرانه، می تواند از تولید پایین هورمون ها و یا تحریک و تولید بیش از حد آنها جلوگیری کند.

درمان پرکاری تیروئید با عرقیات

مزایای عسل برای درمان تیروئید پرکار:

عسل غنی از آنزیم ها، ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات آنتی اکسیدانی است. عسل ارگانیک یکی از مفید ترین مواد دارویی برای سلامت انسان است.قندهای طبیعی آن منبع مهمی برای انرژی سلولها هستند و به همین دلیل از بروز عوارض ناشی از خستگی جلوگیری می کنند.

عسل به بدن در برابر مواد مضر نظیر سموم و فلزات سنگین، که بر روی ظهور اختلالات تیروئید تأثیر می گذارد، کمک می کند و عسل حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا 6 است که اینها مواد مغذی مورد نیاز برای تنظیم فرآیندهای هورمونی بدن هستند.

مزایای گردو برای درمان تیروئید البته از نوع کم کار و چاق کنند:

تعداد زیادی از مردم نمی دانند که آجیل خوب برای حفظ سلامتی تیروئید خوب است ، این میوه خشک شده خوشمزه پر از مواد مغذی و خواصی است که به نوعی از عملکرد این غده پشتیبانی می کند. اینها حاوی مقادیر زیادی از سلنیوم، یک عنصر اساسی ضروری است که در فعالیت تیروئید مداخله می کند و بخش تفکیکی از هورمون ها را ترویج می دهد.

سطوح پایین این ماده معدنی مربوط به کمبود ید است که یک مشکل است و می تواند باعث کم کاری تیروئید شود. اسیدهای چرب ضروری آجیل برای جلوگیری از عدم تعادل التهابی در غده توصیه می شود و در بهبود گردش خون کمک می کند و نیز از ارزش انرژی بالایی برخوردار است.

درمان پرکاری تیروئید با عرقیات

چگونگی آماده سازی درمان تیروئید کم کار و چاق کننده با عسل و گردو :

برای تهیه این درمان، توصیه می شود از گردوهای سبز استفاده کنید، زیرا آنها حاوی انواع متعددی هستند که سلنیوم بیشتری دارند با این حال، اگر شما نمیتوانید آنها را در این حالت خریداری کنید، میتوانید از گردو معمولی نیز استفاده کنید.

مواد اولیه :

 • 40 عدد گردو سبز
 • 3فنجان عسل ارگانیک (1 کیلوگرم)
 • ظرف
 • چاقو
 • ظرف شیشه ای با در
 • قاشق چوبی

درمان پرکاری تیروئید با عرقیات

آماده سازی:

1. تقریبا نیمی از گردوهای سبز را نصف کنید و آنها را به قطعات کوچک تقسیم کنید.

2. آنها را در یک ظرف شیشه ای قرار داده و سپس با عسل ارگانیک بپوشانید.

3. مواد تشکیل دهنده را با یک قاشق چوبی جدا کرده و شیشه را پر کنید.

4. آن را در یک مکان سرد و تاریک قرار دهید و اجازه دهید 7 تا 10 روز بماند.

درمان پرکاری تیروئید با عرقیات

درمان پرکاری تیروئید با عرقیات

طرز تهیه داروی گیاهی برای درمان تیروئید پرکار 

طرز مصرف :

وقتی که زمان مصرفش سر رسید، 2 قاشق چای خوری از آن را ناشتا، یا همراه صبحانه بخورید.

اگر دوست دارید، در شب هم بخورید، تنها یا با یک تکه نان گندم سیاه.

آیا آماده هستید تا این درمان خوشمزه و سالم را امتحان کنید؟ حتی اگر هنوز هیچ نشانه ای از مشکل تیروئید را ندارید، می توانید این دارو را در رژیم غذایی منظم خود برای حمایت از عملکرد تیروئید خود داشته باشید.

در واقع این نسخه برای متعادل کردن عملکرد تیروئید گاها در هر دو نوع استفاده می شود که گفتنی است در مورد فرد مصرف کننده تنها یک متخصص طب سنتی میتواند تصمیم بگیرد.

دمنوشی مفید برای رفع پرکاری تیروئید

عظمایی یادآوری کرد: اشخاص دچار پرکاری تیروئید برای رفع مشکل خود می‌توانند هر یک ازگیاهان تخم گشنیز، بابونه، سنبل‌الطیب، بهارنارنج و بادرنجبویه را به نسبت مساوی با هم ترکیب و این مخلوط را نیم کوب یا پودر کنند، سپس یک قاشق غذاخوری از ترکیب نیم کوب شده یا یک قاشق مرباخوری از مخلوط پودر شده را به همراه چهار تا پنج لیوان آب در قوری بریزند و صبر کنند تا این ترکیب دَم بکشد، مبتلایان به این عارضه می‌توانند روزانه سه لیوان از این دمنوش را میل کنند.

مقالات مرتبط

گیاهان دارویی مفید برای افزایش وزن

تنظیم هورمون های زنانه با تغذیه

شرایط نگهداری عرقیات گیاهی

میزان و نحوه مصرف عرقیات گیاهی