مقالات سایت

عرقیات ضد سودا

عرقیات ضد سودا

سودا چیست؟ و آیا راهکار درمان دارد؟

خلط‌های چهارگانه‌ی بدن؛ صفرا، سودا، بلغم و دم، نقش لاستیک‌های بدن را دارند. کم یا زیاد شدن میزان هرکدام از این خلط‌ها باعث ریپ زدن و خاموش شدن بدن می‌شود. درمان سودا با عرقیات جزء قطعی ترین روش های درمانی است با ما همراه باشید.

سودا، یکی از خلط‌های چهارگانه (اخلاط اربعه) در طب سنتی اخلاطی بوده است. طبیبان سنتی معتقد بودند غلبه خلط سودا در بدن باعث بروز عوارضی از جمله: لاغری، تیرگی پوست غلظت خون، مالیخولیا، سوزش دهانه معده، اشتهای کاذب و … است.

علایم و علل بروز سودا

باریکی و کشیدگی بدن و انگشتان و درشتی مفاصل و در مغز و روان و شخصیت فرد اثر درون گرایی و ترس وغصه و حرص و ریز بینی و عدم انعطاف و کم خوابی و خیالبافی و منفی نگری و در سیستم های بدن از جمله پوست و چشم و گوش (شنوایی) و بویایی و ریه و حنجره و قلب و عروق و گوارش و … اثرات نامطلوب می گذارد. از جمله علل پیدایش خلط سودا در بدن عبارتند از: غم و علل ارثی و علل شغلی و خواب زیاد و فصل پاییز و نگرانی مداوم و ناتوانی طحال و ورشکستگی مالی و غذا های فریز شده خوردن و کشیدن سیگار و مواد افیونی و …

راهکارهای درمان کامل سودا 

استفاده از غذاهای سنتی

استفاده از غذاهای سنتی از روش های درمان غلبه سودا در بدن است زیرا غذاهای سنتی اکثرا دارای طبع گرم و تر هستند در حالی که پایه غذاهای غربی سرد است بنابراین باید مصرف غذاهای سرد را در رژیم غذایی خود کاهش دهیم.

خورشت قیمه، قورمه سبزی، خورشت بامیه گرم هستند در حالی که غذاهایی مانند ماکارونی، سالاد الویه سرد هستند و باید جای آنها را در رژیم غذایی با غذاهای گرم و تر سنتی عوض کرد.

گیاهان و عرقیات موثر در درمان سودا

با توجه به اینکه افراد سودایی در ابتدای روز دارای حالت یبوست هستند برای همین به آنها پیشنهاد می شود که به مدت چهل روز، روزانه یک قاشق بارهنگ و خاکشیر را با آب جوش دم کنند و بعد از ۲۰ دقیقه با یک قاشق گلاب و آبلیمو به صورت ناشتا میل کنند؛ زیرا این درمان در رفع یبوست بسیار مؤثر است.

همچنین به این بیماران توصیه می شود که بعد از صبحانه از عرقیات گرم و تر که برای مغز مناسب است را استفاده کنند و باید دقت کرد که عرقیاتی مانند بیدمشک با عسل، بهارنارنج با عسل، عرق نسترن با شیره انگور و گلاب از جمله عرقیاتی هستند که به خوبی سودا را از بدن دفع می کنند و می توانند در کنار عسل از شیره خرما نیز استفاده کرد.

دمنوش اسطوخدوس با گل بنفشه و افتیمون نیز از روش های مناسب برای درمان غلبه سودا در مغز بوده و فرد در ابتدا باید استخدوس و گل بنفشه را دم کند و بعد افتیمون را به آن اضافه کند. افتیمون زیاد نیاز به جوشیدن ندارد و بهتر است که در آخر به دم کرده گل بنفشه و استخدوس اضافه شود.

دمنوش سنبل الطیب، بهارنارنج، لیمو عمانی نیز برای کسانی که خواب راحتی ندارند بسیار مفید بوده و به فرد کمک می کند که خواب عمیقی داشته باشد که باید یک ساعت قبل از خواب باید میل شود.

شربت سنکنجبین یا سرکه انگبین نیز که ترکیب، عسل، آبلیمو و عرق نعناع و ترکیب عسل و آبلیمو برای درمان سودا مفید است و باید دقت کرد که ترکیباتی که حاصل مواد سرد و گرم است برای درمان سودا بسیار مؤثر است زیرا ترکیب سرد، خشکی را از بین می برد و ترکیب گرم سردی را و در درمان سودا یک ترکیب گرم یا خشک به تنهایی مؤثر نخواهد بود.

میوه ها

در میان میوه ها بهترین میوه ای که ضد سودا بوده سیب است و معمولا کم از آن استفاده می شود و باید دقت کرد که فصل پاییز اوج غلبه سودا در بدن بوده و استفاده از سیب می تواند این سودا را برطرف کند.

ماساژ درمانی با روغن ها

استفاده از روغن های با طبع گرم تر مانند روغن گل بنفشه

، روغن بادام شیرین برای درمان سواد مؤثر بوده و با این روغن ها باید

ملاج، گونه و شقیقه و در صورت استرس قلب و قفسه سینه

را روغن مالی کرده و بهتر است در روز اینکار را انجام داد.

استفاده از عطریات 

استفاده از عطریات و استنشاق آنها مانند عطر گل محمدی، عطر گل یاس و مریم بر سرو صورت نیز در درمان سودا در مغز مناسب است، البته کسانی که سردرد دارند بهتر است از عطر استفاده نکنند اما استفاده از گلاب قبل از خواب در دین اسلام مستحب است و حتی به افرا سالم توصیه می شود.

حجامت

حجامت سرد یکی از بهترین روش درمان غلبه سودا می باشد و به بیماران توصیه می شود در کنار بقیه روش ها حجامت انجام دهند.

شما برای درمان سودا چه راهکارهایی استفاده کردید و نتیجه گرفتید؟ 

مقالات مرتبط

درمان قطعی کبدچرب

عرقیات مفید برای غلظت خون

معرفی عرقیات خواب آور

عرقیات خنک کننده برای تابستان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *